Turnieje

I Turniej Orlików w Resku

10 września 2011 roku na Zespole Boisk przy Gimnazjum w Resku odbył się I TURNIEJU ORLIKÓW (rocznik 2001) O PUCHAR BURMISTRZA RESKA. Zorganizowali go nasi opiekunowie, ojcowie AP Mewa Resko, czyli p. Oktawiusz J. i p. Dariusz M. Ku naszemu zadowoleniu na zaproszenie organizatorów, odpowiedziały bardzo doświadczone już drużyny młodych piłkarzy. Dzięki temu mogliśmy uczyć się od najlepszych.

Wśród uczestników były tak znane kluby jak: ARKA GDYNIA, która wystawiła dwa zespoły, SALOS SZCZECIN, dwa zespoły KOTWICY KOŁOBRZEG oraz ENERGETYK GRYFINO. Oprócz AP Mewa Resko w rozgrywkach uczestniczył również ŚWIATOWID ŁOBEZ. W sumie turniej zgromadził 120 zawodników, którzy przy pięknej pogodzie i w jeszcze lepszej atmosferze, nie tylko rywalizowali, ale także nawiązywali nowe znajomości.

Teraz jeszcze nie osiągnęliśmy rewelacyjnego wyniku, ale nasz kolega Wiktor Zając zdobył tytuł NAJLEPSZEGO BRAMKARZA TURNIEJU. Jest już pierwszy sukces .

Olgierd Moskalewicz i Adam Frączczak w Resku

Gośćmi specjalnymi I TURNIEJU ORLIKÓW byli znani polscy piłkarze, którzy dodali tej imprezie prestiżu: Olgierd Moskalewicz i Adam Fraczczak.

Olgierd Mosklewicz – napastnik, zadebiutował w I lidze w 1992 roku, reprezentant Polski, wystąpił w 340 meczach w ekstraklasie, zdobywając 75 bramek, z Wisłą Kraków zdobył dwa Mistrzostwa Polski.

Adam Frączczak – napastnik, zawodnik Pogoni Szczecin.

Nasz wierny kibic

Od początku powołania grupy treningowej zauważył nas Burmistrz Reska p. Arkadiusz Czerwiński, który dołączył do grona naszych zwolenników. Zawsze mogliśmy liczyć na jego wsparcie i chętnie służył dobrą radą, a nawet objął patronat nad naszym turniejem. Chyba możemy go nazwać naszym przyjacielem.


I Halowy turniej Orlików

 W styczniu 2012 r. miało miejsce kolejne duże wydarzenie w naszej krótkiej historii. Był to I HALOWY TURNIEJ ORLIKÓW (rocznik 2001) O PUCHAR BURMISTRZA RESKA. Pozwolił on nam na nawiązanie nowych kontaktów z dwoma drużynami: CHEMIK POLICE i AKADEMIA PIŁKARSKA SZCZECINEK. W tych rozgrywkach po raz pierwszy zauważono, że zaczęliśmy już nawiązywać walkę, bo uwierzyliśmy, że możemy wygrać z drużynami, potencjalnie lepszymi od siebie.

Uczestnicząc w takich turniejach zdobywamy doświadczenie, dodaje to nam pewności siebie. Jako drużyna zmieniamy się z turnieju na turniej, co z pewnością jest efektem pracy i pozytywnego oddziaływania trenera Dawida Ryby. Bardzo dziękujemy mu za to, że wytrzymuje z nami, a czasami nie jest łatwo.


Akademia Piłkarska Mewa Resko na Mini Mistrzostwach Europy

Dziewięć kolejnych weekendów chłopcy z AP Mewa Resko uczestniczyli w bardzo prestiżowym ogólnopolskim turnieju piłki nożnej dla dzieci Deichmann Mini Mistrzostwa Europy. Turniej ten organizowany jest przez Stowarzyszenie Kochamy Sport, które od kilku lat aktywnie angażuje się w promocję sportu wśród dzieci i młodzieży. Mimo, że ta sportowa impreza miała swój początek już w 2006 roku, to dzieci z Reska wzięły w niej udział po raz pierwszy.

Mini Mistrzostwa Europy rozpoczęły się 22 kwietnia 2012 roku, a po sześciu wygranych meczach, dwóch remisach i tylko dwóch porażkach zawodnicy Akademii Piłkarskiej, jako Serbia, awansowali w grupie starszej (rocznik 2001 i młodsi) do 1/16 finału, co już było dla nich olbrzymim osiągnięciem.

mistrzostwa europy

 

Wielki finał grupy starszej odbył się 10 czerwca 2012 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 16 w Szczecinie. Pierwsze spotkanie przebiegło dla naszych zawodników bardzo korzystnie i w rezultacie w starciu z Łotwą wygrali 2:0. Jedną z bramek zdobyła Zuzanna Frej, która dołączyła do grypy chłopców ostatniego dnia rozgrywek i okazała się bardzo dużym wzmocnieniem. Tym wygranym meczem drużyna zapewniła sobie udział w 1/8 finału. Niestety kolejne spotkanie nie przebiegło pomyślnie dla zawodników AP Mewa Resko. W pechowym dla chłopców losowaniu, trafili na bardzo wymagającego przeciwnika. Był to faworyt rozgrywek, a jak się później okazało zwycięzca turnieju, zespół Rosji (pierwszy zespół Pogoni Szczecin). W pełnym emocji spotkaniu Rosja potwierdziła swoja siłę i zdobywając 4 bramki, wyeliminowała Serbię z dalszych rozgrywek. Pomimo tego, że nie udało się chłopcom dostać do ćwierćfinału i tak ten turniej jest sukcesem naszych piłkarzy. W statystykach na tle swojej grupy wypadli bardzo dobrze i ostatecznie uplasowali się na 4. miejscu, a ilość bramek jaką zdobyli w czasie całego turnieju jest bardzo imponująca i nie ustępuje najlepszym. Zatem debiut w tej cyklicznej imprezie sportowej można uznać za udany.

Lp. Drużyna Mecze Punkty Bramki zdobyte Bramki stracone
1. Polska 13 36 69 9
2. Finlandia 13 34 41 6
3. Austria 13 34 56 9
4. Serbia 13 29 53 12
5. Łotwa 13 23 49 23
6. Grecja 13 23 30 28
7. Turcja 13 19 32 25
8. Francja 13 18 26 35
9. Węgry 13 17 25 37
10. Chorwacja 13 12 24 31
11. Estonia 13 12 22 50
12. Dania 13 7 23 53
13. Belgia 13 1 9 70
14. Hiszpania 13 1 4 75

 Turniej ten spełnił jeszcze jedną ważną rolę: wzmocnił mentalnie zawodników i dodał im pewności siebie, a czas spędzony razem sprawił, że stali się prawdziwą drużyną. Taką, która umie cieszyć się z wygranej, ale i nie załamuje się po przegranej, bo wie, że „Porażka daje możliwość rozpoczęcia na nowo w sposób lepiej przemyślany” Henry Ford.

Udział w tych ogólnopolskich zawodach miał uczyć nie tylko zdrowej rywalizacji, ale także, a może przede wszystkim, miał być formą spotkań z rówieśnikami z innych miejscowości. Cel został osiągnięty, bo imprezy takie zawsze sprzyjają zawieraniu nowych znajomości, a co bardzo ważne integrują drużynę. Wszystkie wyjazdy były wspaniałą zabawą, która dodatkowo pozwoliła znacząco podnieść umiejętności młodych piłkarzy. Były to dla nich ciężkie treningi w bardzo profesjonalnych warunkach. Byli sędziowie, komentarze spikera, super boiska i trybuny pełne kibiców…


Piłkarskie Resko

24 czerwca 2012 r. powietrze nad Reskiem nasycone było emocjami sportowymi, a to wszystko za sprawą młodych piłkarzy. Właśnie tej niedzieli odbył się na Zespole Boisk przy Gimnazjum w Resku II OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ ORLIKÓW O PUCHAR BURMISTRZA RESKA. Miejsce jak najbardziej adekwatne, bo patronem reskiego gimnazjum jest trener wszechczasów Kazimierz Górski.

 pilkarskie resko

W tym roku zaszczyciło nas swoją obecnością siedem drużyn: Salos Szczecin, Chemik Police, Akademia Piłkarska Kotwica Kołobrzeg, Bolton Academy Szczecin, SAP Szczecin oraz dwie drużyny, które musiały przebyć naprawdę długą drogę: Zagłębie Lubin i Odra Opole. Zatem na pewno określenie ogólnopolski jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Niezmiernie ucieszyło nas tak duże zainteresowanie i jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim zawodnikom i ich opiekunom za udział, bo przecież bez nich, pomimo wielkich chęci, nie udałoby się nic zrobić. W tym miejscu należy wspomnieć, że w nawiązaniu kontaktów z tymi zespołami bardzo pomocny okazał się p. Maciej Kiszkiel.

Gościem specjalnym turnieju był Tomasz Parzy piłkarz m.in. Warty Poznań, Ceramik Opoczno, Arki Gdynia i Pogoni Szczecin. Piłkarz, który jest przykładem tego, że pochodząc z małej miejscowości można dojść do poziomu ekstraklasy. Jak sam powiedział, zaczynał tak jak chłopcy z AP Mewa Resko, ale w gorszych warunkach, bo nie miał takich świetnych obiektów, na których mógł potrenować. Z pewnością te słowa będą bardzo dużą motywacją do dalszej pracy dla młodych piłkarzy. Potwierdzają, że marzenia się spełniają, trzeba tylko im trochę pomóc, a wszelkiego rodzaju turnieje są doskonałą formą treningu.

Jako organizatorzy chcieliśmy zadbać o każdy szczegół i stworzyć jak najlepsze warunki do rywalizacji, dlatego przez całą imprezę emocje budował profesjonalny spiker, który na bieżąco komentował sytuację na boisku i zachęcał do głośnego kibicowania każdej drużynie. W tę rolę wcielił się Adam Wieczorek, dziennikarz Radia Kołobrzeg i Telewizji Kablowej Kołobrzeg. Jak sam powiedział, jeździ na turnieje po całej Polsce i my nie mamy się czego wstydzić, wręcz przeciwnie.

Chłopcy z AP Mewa Resko po roku pracy, bo właśnie w czerwcu mija rok od rozpoczęcia treningów pod czujnym okiem Dawida Ryby, awansowali na czwarte miejsce. Nagrody indywidualne zdobyli natomiast: Adam Kubień, który włożył w swoja grę naprawdę dużo poświecenia - nagrodę Fair Play i Stefan Dobrzyński – okrzyknięty najlepszym zawodnikiem turnieju. Zadawalający jest fakt, że widać w grze chłopców duży progres. Potwierdza to wypowiedź chociażby Tomasza Parzy: „Potencjał chłopców na pewno jest duży, tym bardziej, że nie widać tutaj takich różnic pomiędzy tymi chłopcami z większych klubów. Teraz tylko kwestia dalszego treningu, popularnie mówiąc „obróbki”. (…) Widać chłopców, którzy mają predyspozycję do uprawiania sportu, a AP Mewa Resko nie zostaje w tyle na tle tych „lepszych” klubów. Wynik to drugorzędna sprawa, liczy się dobra zabawa i chęć rywalizacji z innymi zespołami, a tego tutaj nie brakuje. Te wszystkie czynniki są tutaj spełnione na 100%.”

Trener Dawid Ryba również jest pełen uznania dla gry swoich podopiecznych. Jest dumny z chłopców i bardzo zadowolony z postępów jakie zrobili na boisku. Zauważył, że podczas gry dają z siebie wszystko, wkładają w grę całe swoje serce, a ciężka praca owocuje. Poziom ich wyszkolenia w tej chwili jest nieporównywalny z tym sprzed roku. Każdy mecz jest lepszy od poprzedniego, bo chłopcy wprowadzają w życie uwagi i sugestie jakie im przekazuje.

pilkarskie resko 2

Bardzo ważna dla nas była ocena turnieju przez trenerów i opiekunów innych zespołów, zwłaszcza tych którzy przyjechali do nas po raz pierwszy. A to co usłyszeliśmy, przeszło nasze oczekiwania. Trener Odry Opole p. Radosław Rusin bardzo pozytywnie ocenił gościnność jaką zastali w Resku. Stwierdził, że był na wielu turniejach, ale z taką organizacją i tak serdecznym przywitaniem spotkał się pierwszy raz. Bardzo podobne wrażenia mieli p. Robert Dobrowolski – trener Zagłębia Lubin i p. Anna Michalska – kierownik zespołu.

Te budujące słowa, które padały z ust gości, utwierdziły nas w przekonaniu, że to co robimy jest potrzebne i może być wstępem do spełnienia marzeń. Dla nas jako organizatorów bardzo ważne jest, żeby stwarzać dobre warunki do zdrowej rywalizacji. Cieszymy się jak sprawiamy dzieciom przyjemność, bo przecież to jest naszym priorytetem. Mamy nadzieję, że ten rok naszej działalności sprawi, że przekonamy do niej jeszcze więcej ludzi, a szczególnie tych, którzy nie do końca nam kibicowali i nie wierzyli w sukces tego przedsięwzięcia. My ze swojej strony zrobimy wszystko, żeby nadal dostarczać pozytywnych emocji, stwarzać młodym chłopcom warunki do rozwoju, a przede wszystkim uczyć aktywnego trybu życia. Piłka nożna to nie tylko rozwój fizyczny, ale także nauka dostosowywania się do panujących zasad, wzajemnej akceptacji, współpracy i zaufania. Staramy się patrzeć na piłkę nożną kompleksowo, dlatego na treningach zwracamy również uwagę np. na dietę chłopców. Często rozmawiamy z nimi i uświadamiamy, że to co jedzą i jak jedzą ma ogromny wpływ na ich sprawność fizyczną. Same treningi nie wystarczą, żeby osiągnąć wysoką formę.

 

Ostateczna tabela wyników przedstawiała się następująco:

 1. miejsce – Salos Szczecin
 2. miejsce – Chemik Police
 3. miejsce – Akademia Piłkarska Kotwica Kołobrzeg
 4. miejsce – AP Mewa Resko
 5. miejsce - Zagłębie Lubin
 6. miejsce - Odra Opole
 7. miejsce - Bolton Academy Szczecin
 8. miejsce - SAP Szczecin

 

Królem strzelców turnieju okazał się Wyszomierski Eryk (Salos Szczecin), a najlepszym bramkarzem Norbert Słoma (SAP Szczecin).

pilkarskie resko 3

Organizację tej imprezy umożliwili nam partnerzy, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie finansowo:
Swedwood Poland
Bank Spółdzielczy w Gryficach
Krewetki Resko
Piotr Rewucki
Cestra sp. jawna
IGMAT Śliwiński Krzysztof
Zachodniopomorska Fabryka Parapetów Arkadiusz Jeż i Monika Waszczuk
SCRUB JUMP  Piotr Tomala
Mirosław Czech
Paweł Chechła
Ryszard Zakrzewski
Rafał i Jan Michalczyszyn
Bar BARTEK Mariusz Merynowski
Czesław Frost
IN BUD Edyta i Artur Taśmińscy
GAMA sc Barbara i Oktawiusz Jeż
Italy fashion Barbara Mętel
Auto GAMA Marcin Bakunowski
Henryk Klik
ZUBWiT Mętlowie Cezary i Dariusz Mętel
MAGNUM Oktawiusz i Aneta Jeż

Chcielibyśmy teraz serdecznie podziękować wszystkim sponsorom w imieniu swoim, ale także młodych piłkarzy, którzy mogli przeżywać, także dzięki ich ofiarności tak wspaniałe chwile.
Szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć na ręce Burmistrza Reska p. Arkadiusza Czerwińskiego bez przychylności którego, nie bylibyśmy w stanie zorganizować tego turnieju. Jesteśmy również bardzo wdzięczni p. Dariuszowi Siemaszowi, Dyrektorowi Gimnazjum w Resku, za wszelką udzieloną nam pomoc.

Oktawiusz Jeż
Dariusz Mętel


Nasz debiut w Lipianach

W nasz kalendarz rozgrywek wpisała się również niedziela 17 lutego 2013 r. W tym dniu debiutowaliśmy w hali sportowej w Lipianach na Ogólnopolskim Halowym Turnieju Piłki Nożnej Orlików rocznik 2002 i młodsi o Puchar Prezesa LUKS „Junior” Różanki. Na zawody te stawiło się 10 drużyn, w tym AP Mewa Resko w składzie: Ciepliński Hubert (bramkarz), Jeż Eryk, Jeż Olaf, Kulesza Kacper, Mętel Filip, Ostrowski Adrian, Rośczak Jakub. Naszym trenerem był oczywiście Dawid Ryba. Zespoły rozlosowane zostały do dwóch pięcio- zespołowych grup, w których mecze rozgrywano systemem każdy z każdym.

lipiany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa I

 1. MKS „Drawa” Drawsko Pomorskie 1
 2. Mewa” Resko
 3. Szkółka piłkarska „Brazil da Bola” – Stargard Szczeciński
 4. Szkółka piłkarska „Bolton” Szczecin
 5. KS „Orzeł” Międzyrzecz

Grupa II

 1. MKS „Drawa” Drawsko Pomorskie 2
 2. KS „ Dyskobolia” Grodzisk
 3. GKS „Klon” Krzęcin
 4. KS Dolice
 5. UKS „Orlik” Trzcińsko Zdrój

 Mecze rozegrane w grupach były bardzo zaciekłe i pełne emocji, a rezultaty naszych spotkań wyglądały następująco:

 „Mewa” Resko- KS „Orzeł” Międzyrzecz 2:1

Drawsko Pom.1 – „Mewa” Resko 1:1

„Mewa” Resko – Brazil da Bola 0:1

Bolton – „Mewa” Resko 1:1

lipiany2

Po dobrej grze nie udało się jednak awansować do wielkiego finału, ale nie mamy czego się wstydzić, pokazaliśmy się z dobrej strony, zostawiliśmy wiele serca na boisku i dzielnie walczyliśmy o każdą piłkę.

Klasyfikacja końcowa turnieju:


1 miejsce KS „Dyskobolia” Grodzisk

2 miejsce Szkółka Piłkarska Bolton Szczecin
3 miejsce UKS „Orlik” Trzcińsko Zdrój
4 miejsce Szkółka piłkarska Brazil da Bola Stargard Szczeciński

5 miejsce KS Dolice

6 miejsce Akademia Piłkarska „ Mewa” Resko

7 miejsce MKS „Drawa” Drawsko Pomorskie 1

8 miejsce MKS „Drawa” Drawsko Pomorskie 2

9 miejsce GKS „ Klon” Krzęcin

10 miejsce KS „Orzeł” Międzyrzecz

W drodze powrotnej wszyscy regenerowali swoje siły w restauracji - posiłek był miłym zwieńczeniem tego udanego turnieju.

lipiany 3 


Zwycięski turniej Akademii Piłkarskiej Mewa Resko

 

 

Zawodnicy reskiej akademii 1 maja 2013 r. byli uczestnikami I Turnieju o Puchar Burmistrza Płotów, który odbył się na Stadionie Miejskim przy ulicy Koszalińskiej w Płotach. Zaproszenie otrzymaliśmy od organizatora, którym był LKS Polonia Płoty. Można powiedzieć, że był to swego rodzaju rewanż za udział w Zimowym Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Reska, do którego po raz pierwszy zaproszono piłkarzy z sąsiednich Płotów.

Zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: młodszej (rocznik 2003 i młodsi ) i starszej (rocznik 2002). Nasz klub wystawił, aż po dwa zespoły w każdej grupie, a oprócz nas w turnieju wzięły udział jeszcze trzy kluby sportowe:

Pomorzanin Nowogard – dwie drużyny grupy młodszej
Sparta Gryfice – po jednej drużynie w grupie młodszej i starszej; trenerzy Kamil Maślankiewicz, Artur Socha
Polonia Płoty – dwie drużyny; trenerzy Artur Nabrzeski, Krzysztof Szkup

Możemy poszczycić się tym, że nasza ekipa, była najliczniejsza. Mamy już tak wielu wychowanków , którzy regularnie trenują, że szkoda by było, nie wykorzystywać ich do gry podczas zawodów. Poza tym zdrowa rywalizacja turniejowa jest dla nich super doświadczeniem, którego nie zdobędą na żadnym, nawet najlepszym treningu. To duch rywalizacji wyzwala w zawodnikach szczególne pokłady siły i umiejętności.

Oto składy naszych drużyn:

AP Mewa Resko I (grupa starsza) – Olaf Jeż, Adam Kubień, Samuel Kubień, Cyprian Kurzyk (bramkarz), Adrian Ostrowski, Jakub Rośczak

AP Mewa Resko II (grupa starsza) – Wiktor Broniewski, Hubert Kukliński, Łukasz Łachmanowicz (bramkarz), Kacper Kulesza, Nikodem Tomala, Hubert Tymoszyński

AP Mewa Resko I (grupa młodsza) – Hubert Ciepliński (brmkarz), Kacper Dul, Eryk Jeż, Marcel Manel, Michał Rybka, Ksawery Sztuba

AP Mewa Resko II (grupa młodsza) – Marcel Broniewski (bramkarz), Amelka Jarucka, Oskar Kęsy, Jakub Leszczyński, Wiktor Olaszkiewicz, Sergiusz Walentynowicz.

Trenerami reskich zawodników był niezawodny Dawid Ryba (grupa starsza) i Michał Andrusieczko (grupa młodsza).

Trzeba przyznać, ze organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali turniej bardzo profesjonalnie, a co jeszcze bardziej cieszy, widać było również ogromne zaangażowanie rodziców gospodarzy. Rywalizacja toczyła się jednocześnie na dwóch sąsiadujących ze sobą boiskach, o dobry doping dbał prowadzący Zbigniew Klimas, a oprawą muzyczną zajął się Jakub Kasprzak. Nad prawidłowym przebiegiem spotkań czuwali dwaj sędziowie – Grzegorz Ratajczyk i Krzysztof Liszniański. Ze strony prowadzącego popłynęły słowa uznania w kierunku kibiców naszej drużyny, czyli głównie rodziców i znajomych dzieci. Podkreślił, że w kategorii najlepsi kibice na pewno zajęliby pierwsze miejsce. Słonko też dodało coś od siebie, bo pogoda była wspaniała, a w miarę zaangażowania turnieju, miejsca dla widzów zapełniały się.

Po ciężkiej pracy na boisku i wybieganiu wielu kilometrów Mewa I (grupa młodsza) awansowała do finału, w którym pokonała drużynę gospodarzy 4:0. Strzelcami bramek byli: Kacper Dul – 3, Eryk Jeż – 1. Drużyny w grupie starszej grały system każdy z każdym, który w ostateczności nie prowadził do finału, o zwycięstwie decydowała liczba zdobytych w ciągu całych zawodów punktów.

AP Mewa Resko spokojnie może uznać 1 maja 2013 r. za szczęśliwy dzień, bo zdobyła wszystkie nagrody turnieju:

I miejsce (grupa młodsza) – Mewa Resko
I miejsce (grupa starsza) – Mewa Resko
Król Strzelców (grupa młodsza) – Kacper Dul (zdobywca 7 bramek)
Król Strzelców (grupa starsza) – Jakub Rośczak (zdobywca 7 bramek).
Najlepszy Bramkarz (grupa młodsza) – Marcel Broniewski

Wyniki zwycięskiego składu AP Mewa Resko I:

Mewa I – Mewa II – 6 : 1
Mewa I – Sparta Gryfice - 1 : 1
Mewa I – Polonia Płoty II – 7 : 0
Mewa I – Polonia Płoty I – 3 : 0

Nagrody dla zwycięzców wręczali: p. Piotr Jasina, Przewodniczący Rady Miejskiej w Płotach i Prezes LKS Polonia Płoty, p. Edward Pruski. Oprócz pucharów i nagród indywidualnych, wszystkie drużyny, na osłodzenie gorzkich łez porażki, otrzymały słodycze.

Wyniki jakie uzyskaliśmy podczas tego turnieju potwierdzają tylko, że nie zmarnowaliśmy naszej ciężkiej pracy.

Na koniec składamy na ręce p. Mariusza Marynowskiego, właściciela Baru Bartek, serdeczne podziękowania, za to, że nas nie zawiódł i po raz kolejny zafundował wszystkim pyszną grochówkę. Przydała się bardzo, bo walka była zacięta i wymagała od wszystkich zaangażowania całej energii.

Dodatkowe informacje